Czym wyróżnia się system KNX i dlaczego warto zdecydować się właśnie na to rozwiązanie? Oto kilka punktów, które pozwolą pokazać jak zaawansowanym i rozwiniętym jest ten system.

Kilkanaście lat doświadczenia

System KNX działa już kilkadziesiąt lat, gdyż został utworzony w 1999 roku, lecz jego historia jest jeszcze starsza. Swoje korzenie KNX zawdzięcza systemowi EIB (European Installation Bus), który przed 1999 rokiem był jednym z pierwszych systemów dających możliwość automatyzacji budynków.

Wsparcie setek producentów

Już ponad 500 producentów zrzeszonych w KNX produkuje tysiące różnych elementów systemu. W przeciwieństwie do innych systemów nie musisz się zastanawiać, czy będziesz mieć wsparcie za kilka lat i czy dostępne będą elementy do rozbudowy systemu.

Tysiące elementów

Ponieważ KNX nie jest tworzony przez jedną firmę tylko przez setki różnych firm masz olbrzymi wybór elementów, jakie możesz zastosować w swojej instalacji. Ma to szczególne znaczenie podczas wyboru odpowiednich dla Ciebie przycisków, czujników i innych elementów systemu, z którymi domownicy będą mieli bezpośredni kontakt.

Osobne instalacje, różne sposoby komunikacji

Ideą działania systemu KNX jest rozdzielenie magistrali (czyli sieci, za pomocą której komunikują się urządzenia KNX) od sieci elektrycznej. Sieć elektryczna 230V jest dostarczana bezpośrednio do odbiorników z pominięciem elementów, z którymi użytkownik ma bezpośredni kontakt (np. włączniki na ścianie).
Istnieją różne metody komunikacji elementów systemu KNX w domu:
– TP (twisted pair) – fizyczny przewód łączący poszczególne elementy systemu za pomocą którego odbywa się komunikacja i zasilanie tych urządzeń bezpiecznym napięciem 30V. Jest najpopularniejszy sposób tworzenia magistrali
– PL (power line) – wykorzystuje się tutaj obecną w budynku instalację elektryczną.
– RF (radio transmission) – jest to komunikacja bezprzewodowa drogą radiową. Jest to sposób na rozbudowę już istniejącej instalacji KNX bez konieczności prowadzenia kabla.

Uniwersalność

System KNX pozwala na sterowanie większością rzeczy w Twoim domu: oświetlenie, klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja, rolety i żaluzje, starowanie dźwiękiem, sterowanie zgodnymi urządzeniami AGD i RTV, starowanie bramami i videofonami.

Przetestowany nie tylko w budynkach jednorodzinnych

KNX jest systemem, którego możliwości są ogromne i jest on wykorzystywany nie tylko do domach jednorodzinnych. System został już zainstalowany i z sukcesem przetestowany w wielu różnych budynkach o różnej charakterystyce i przeznaczeniu. Dla przykładu można tutaj wymienić małe i olbrzymie hotele, apartamentowce, opery i teatry, wille, wieżowce, fabryki.

Bezpieczeństwo, komfort i oszczędności

Mniejsze zużycie energii elektrycznej dzięki automatyzacji domu to fakt – energia jest pobierana wyłącznie w momencie kiedy jest potrzebna, a nie cały czas. Dotyczy to zwłaszcza automatyzacji światła – innego za dnia i innego nocą. To znacząco poprawia komfort, tak samo jak kontrola odpowiedniego stanu powietrza czy ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach.
System KNX może łączyć się również z innymi systemami zwiększając bezpieczeństwo domowników. Wykrycie pożaru pozwoli na automatyczne załączenie oświetlenia i zwiększenie wydajności wentylacji, aby zwiększyć szanse na opuszczenie budynku.
Połączenie z systemem alarmowym pozwala na załączenie symulacji obecności kiedy nie ma się w domu lub zgaszenie wszystkich niepotrzebnych świateł i odbiorników prądu kiedy wychodzisz.

Wsparcie innych systemów

KNX jest jednym z największych systemów automatyzacji na świecie i jest stosowany we właściwie wszystkich krajach. Ilość urządzeń pracujących w tym systemie sprawiła, że większość innych systemów automatyzacji pozwala za pomocą specjalnych bramek (konwerterów) na komunikację w standardzie KNX. Nikogo to nie powinno dziwić – wybór samych przycisków jest imponujący – materiał, kolor, wzornictwo – każdy znajdzie coś dla siebie.