Czy KNX jest drogi?

https://unsplash.com/@vitalysacred

Czy stać mnie będzie na założenie instalacji z systemem KNX w moim domu? A może użyję czegoś innego? Te następujące po sobie pytania zadaje sobie większość osób rozważających zakup systemu inteligentnego domu. To jak to właściwie jest z tym KNX? Drogie to czy nie?

KNX może być systemem tanim lub bardzo drogim – wszystko zależy, z jakich elementów chcesz skorzystać. Istnieją panele dotykowe za które można kupić dobre auto. Skoro jednak zastanawiamy się nad kosztami zapewne poszukujemy tych tańszych rozwiązań.

KNX na pewno jest droższym rozwiązaniem niż zwykła instalacja elektryczna w średniej wielkości domu jednorodzinnym. Wynika to z prostego faktu – KNX nie jest tylko formą sterowania oświetleniem. To również sterowanie ogrzewaniem, wentylacją czy multimediami z zaznaczeniem że robimy to w jednym systemie, a nie w czterech różnych z czterema różnymi panelami na ścianie.

Ostateczna cena uzależniona jest od wielkości domu i ilości samych obwodów jakie mają być obsługiwane. Jeżeli w salonie mamy kilka sekcji świetlnych (żyrandole, kinkiety, oczka, oświetlenie przypodłogowe), a każdy z nich chcemy kontrolować z kilku miejsc to założenie KNX może być już opłacalne.

Niestety w bardzo wielu materiałach innych systemów wyliczenia cenowe są robione w oparciu o bardzo małe instalacje. Tutaj KNX wypadnie zawsze jako system bardzo drogi. Związane jest to z tym, że KNX wymaga do działania kilku określonych modułów. Jednak im więcej elementów posiada system jako całość tym niższa cena za „punkt”.

Przykład z życia wzięty: pewna rodzina rozpoczęła budowę domu piętrowego (ok 250m2). Ponieważ chcieli zakończyć budowę jak najmniejszym kosztem zdecydowali się na tradycyjną instalację elektryczną. Finalnie koszt instalacji wyniósł ich tyle samo co w przypadku zastosowania instalacji w systemie KNX, w salonie mają po 3 przełączniki podwójne do włączania na każdej ścianie. Taka sama sytuacja jest w każdym pokoju gdzie przełączników jest co najmniej dwa. Dodajmy do tego, że w każdym pomieszczeniu znajduje się jeszcze osobny panel do strefowania ogrzewaniem, a o sterowaniu wentylacji można zapomnieć. Życzę powodzenia przy wychodzeniu z domy i małej wycieczce po wszystkich pomieszczeniach celem zgaszenia światła.

Budowę domu inteligentnego w systemie KNX należy traktować jako inwestycję, a nie jako koszt. Pomimo, że wybór instalacji elektrycznej – będącej obecnie sercem każdego domu – jako tradycyjnego rozwiązania może początkowo wydawać się znacznie korzystniejszy, to należy policzyć wszystkie instalacje jakie może zastąpić KNX.

Chcesz wiedzieć ile zapłacisz za wdrożenie systemu KNX w Twoim domu? Zapraszamy do kontaktu.